Budovanie Finančnej Nezávislosti

Autor: Martin Hužovič | 5.12.2018 o 12:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  205x

S pojmom finančná nezávislosť ste sa určite stretli mnoho krát. Je to skutočne tak, že je to len pre bohatých? V článku sa dozviete čo to vlastne je a ako sa k nej dopracovať. 

Budovanie Finančnej nezávislosti        

Keď sa spomenie finančná nezávislosť väčšina z vás si predstaví niečo čo pre bežného človeka nie je možné dosiahnuť. Čo to ale finančná nezávislosť presne znamená? Najprv si vysvetlíme štyri základné pojmy.

Finančné riziko: Finančné riziko je situácia, kedy človek pracuje, dostáva mzdu , zaplatí si všetky účty a všetky mesačné výdavky na slušný život ale žiadnu časť zo svojich peňazí neinvestuje alebo si peniaze odkladá na bežnom účte v banke alebo na nejakom sporiacom účte s 0,5% p. a. úrokom. Prečo finančné riziko? Pretože je závislý od svojej práce a nebuduje si žiaden finančný majetok, ktorý by mu pomohol prekonať ťažšie obdobie, do ktorého sa skôr či neskôr môže dostať či už zmenou práce alebo zo zdravotných dôvodov.

Finančná pohoda: Pod pojmom finančná pohoda sa rozumie životná situácia človeka, ktorý pracuje a chodí mu mesačný príjem na jeho živobytie avšak postupne si  budoval svoj finančný majetok či už investovaním  alebo kúpou nehnuteľnosti, ktorú prenajíma alebo zdedil určitý majetok. Takto zmýšľajúci človek sa dostane v horizonte niekoľkých rokov do finančnej pohody tým, že mu z investovaných peňazí alebo z prenájmu chodí mesačne renta, ktorá mu pomáha platiť jeho bežné mesačné výdavky.

Finančná nezávislosť: Veľmi málo ľudí sa dostane do finančnej nezávislosti zo dňa na deň. Vo väčšine prípadov platí, že človek sa do stavu finančnej nezávislosti dostane v horizonte niekoľkých rokov v závislosti od jeho finančných možností. Finančná nezávislosť znamená, že človek chodí riadne do práce dostáva mzdu a jeho mesačná renta mu pokrýva všetky jeho mesačné výdavky avšak človek si nemôže robiť a dovoliť všetko čo chce. Tento stav je veľmi bezpečná situácia, pretože pokiaľ by nastala situácia kedy človek musí alebo chce zmeniť svoju prácu má dostatok času na to aby si vybral presne to čo chce robiť alebo si zobral nejaký oddychový čas a zregeneroval a nabral nový elán do života.

Finančná sloboda: Finančná sloboda, je presne to kam by sme sa chceli všetci dostať, pretože si môžeme robiť a dovoliť všetko čo chceme a nie sme závislí od príjmoch zo svojej práce. Sem sa ale väčšina ľudí, ktorí pracujú a sú zamestnaní nikdy nedostanú pretože z finančného hľadisko to nie je možné. Tu by pomohol jedine zázrak.

Ako sa človek môže dostať do stavu finančnej nezávislosti? Samozrejme sú aj iné možnosti ale ja sa budem orientovať iba na to čo je skutočne možné a z dlhodobého hľadiska bezpečné. Tým mám na mysli pravidelné investovanie. Rozumiem, že pre bežného človeka, ktorý pracuje v inom sektore ako vo finančnom a keď sa spomenie investovanie tak to naháňa strach a hrôzu. Prirovnal by som to k bungee jumping-u. Dostali ste nápad, že by ste radi vyskúšali bungee jumping ale keď si predstavíte, že stojíte na doske, pod ktorou je iba hlboká priepasť nenapadne vás nič pozitívne a najprv sú tu myšlienky, ktoré naháňajú hrôzu a strach. Inštruktori vás ubezpečujú, že je to bezpečné a nič sa nemôže stať ale vy aj napriek tomu máte obavy čo ak toto, čo ak tamto. Na druhej strane stojí inštruktor, ktorý o bungee jumping-u vie všetko. Vie, že je to bezpečné a na konci vás čaká už len úžasný pocit plný emócii. Samozrejme bungee jumping nie je pre každého presne tak ako pravidelné investovanie.

 

V tabuľke si môžete pozrieť koľko peňazí je potrebných na to aby ste dostávali mesačnú rentu a v akej výške.

Suma

Priemerné ročné zhodnotenie

Mesačná renta

20.000€

6%

100€

30.000€

6%

150€

40.000€

6%

200€

50.000€

6%

250€

60.000€

6%

300€

70.000€

6%

350€

80.000€

6%

400€

100.000€

6%

600€

150.000€

6%

750€

200.000€

6%

1000€

250.000€

6%

1250€

300.000€

6%

1500€

400.000€

6%

2000€

500.000€

6%

2500€

 

To ako rýchlo sa viete dostať k jednotlivým sumám presne závisí od vašich finančných možností. Uvediem príklad:

Človek chodí do práce dostáva mzdu ale vie, že vždy mu z výplaty ostane 150€ a tak sa rozhodne, že si ich bude odkladať na sporiaci účet vo svojej banke s ročným úrokom 0,5% a takto to funguje 10 rokov. Čo bude s peniazmi po 10 rokoch pri priemernej ročnej inflácii 3%?

150€ x 12 mesiacov x 10 rokov = 18.000€ keď k tomu prirátame 0,5% p. a. dostaneme sa na sumu 18.372,50€.

Nominálna hodnota peňazí po 10 rokoch bude stále 18.372,50€ avšak sporiaci účet je pod hodnotou inflácie, ktorá je 3%. To znamená, že reálna hodnota peňazí po 10 rokoch bude 14.063€

Výsledok?..Celých 10 rokov si odkladáte peniaze s tým, že si chcete budovať finančný majetok a po 10 rokoch zistíte, že máte reálnu stratu skoro 4.309,50€. To nie je asi príjemné zistenie.

Alebo je tu druhá možnosť a to je, že peniaze nebudete odkladať na sporiaci účet keď viete, že po 10 rokoch budete mať stratu a tak uvažujete nad inými možnosti ako budovať rozumnejšie svoj finančný majetok a dostanete sa k pojmu pravidelné investovanie. Avšak tomuto moc neveríte, pretože ten povedal to ten povedal to a podobne. Celý svet funguje na pravidelnom alebo jednorázovom investovaní . A čo bude s peniazmi ak ich budem pravidelne investovať po dobu 10 rokov?

Presne toto:

150€ x 12 mesiacov x 10 rokov = 18.000€ keď k tomu prirátame 6% p. a. dostaneme sa na sumu 23.557,56€.

Výsledok?..Celých 10 rokov si odkladáte peniaze s tým, že si chcete budovať finančný majetok a po 10 rokoch zistíte, že ste spravili výborné rozhodnutie, pretože vaše peniaze sa zhodnotili a máte viac ako ste sami vložili.

Keď si zoberiete do úvahy, že toto môže byť reálny scenár dvoch ľudí, ktorí rozmýšľajú inak ale každý si chce budovať finančný majetok tak výsledok je dosť podstatný. Po 10 rokoch na bankovom účte máte reálnu hodnotu 14.063€ pri pravidelnom investovaní po 10 rokoch máte 23.557,56€ to je rozdiel skoro 9,500€. Neviem ako sa pozeráte na peniaze vy ale podľa mňa mať a nemať  9.500€ je obrovský rozdiel.

Tento článok má len informatívny charakter. Na podrobnejšie výpočty slúži stretnutie s klientom a zosúladenie predstav o možnosti investovania peňazí.

 

Autor: Martin Hužovič

Kontakt: Facebook/ Martin Hužovič

                martin.huzovic@fincentrum.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?